Det sker i Klubben

Klubben er placeret i den ende af skolens hovedbygning, hvor mellemtrinnet holder til. Vi har et stort dejligt fællesrum med et hyggeligt cafemiljø som centrum. Her tilbyder vi hver dag børnene frugt, grønt eller anden eftermiddagsmad. Flere gange om ugen har vi udvidet cafe, hvor børnene er med til at planlægge og forberede dagens mellemmåltid. Vi lægger vægt på at skabe et fællesskab og samling omkring eftermiddagsmaden, hvor vi har mulighed for at få en god snak med børnene.

I cafeområdet er der mange hyggelige kroge, hvor der er mulighed for at tegne, spille, lave perler, bygge Lego, eller hvad børnene har lyst til. Det er det rum, som er klubbens centrum, og hvor man altid kan finde en voksen. Det er også her, at børnene krydser sig ind og ud.
I Klubben kan børnene være sammen med vennerne, slappe af og være med i spændende aktiviteter i vores kreative Klubmiljø.

Klubbens forskellige rum:

Kreative rum:
I det kreative værksted udfolder børnene sig med mange projekter så som:
Sy.
Skære flotte ting i karton.
Lave perler.
Lave smykker.
Male.
Strikke og hækle.
Lave gaver og ting til højtider – jul, påske og fastelavn.
Hygge sig i sofaen med en kop te og sludre.

Computerrum:
Vi har et computerrum med ni computere. Her kan børnene skrive sig på en seddel og booke en halv time om dagen. Torsdag er det kun for pigerne indtil kl. 16.00. Der mulighed for at spille de spil, som er på computeren, spille i netværk med andre eller surfe på internettet og spille nogle af de gratis spil, som ligger der. Vi har sikkerhedsfilter på.

Pool rummet:
I Pool rummet hygger vi os med at spille:
Pool / billard.
Bordtennis.
Dart.
Bordfodbold.

Vi holder også løbende turneringer både i pool, billard og bordfodbold.

Pigerummet:
I pigerummet gør vi meget ud af at få snakket med hinanden og vi hygger med at:
Høre musik.
Spille brætspil.
Slappe af.
Ordne hår.
Lave flotte negle.
Se film.
Give hinanden massage.

Hallen:
Vi har hallen til rådighed to gange om ugen, hvor der er mulighed for at:
Spille fodbold, håndbold, badminton, basket eller hvad man lyst til.
Springe i springgraven.
Lave forhindringsbane.

Udendørs:
Børnene kan altid gå ud på vores legeplads, når de har lyst. Vi har også en lille skov med gode gemmesteder, og vi gør meget ud af at sætte gang i forskellige aktiviteter som fx. skumtennis, fodbold eller bål dag. Der er altid en voksen, der holder opsyn på legepladsen, men legepladsen er stor og med mange kroge, så her er det meget vigtigt, at man også hjælper sine kammerater, hvis de har brug for hjælp.

Musiklokalet:
Musiklokalet bruger vi til fx at danse, synge, spille, ”drengehørm” og hvad børnene ellers har lyst til.

Andre spændende tilbud:
Ud over de faste aktiviteter har vi mange andre pædagogiske tilbud, som vi informerer om på ForældreIntra og i caféen. Det kan fx være pigeture/drengeture til Hillerød, skatertur,
svømmehal, skovture og løbeklub.

Print Friendly, PDF & Email